Znak Českého svazu chovatelů

Hlavní stránka
Soubor článků
Standardy
Mé výsledky na výstavách
Fotky a mé postřehy z výstav
Králíci k prodeji
Návštěvní kniha

Termíny konání výstav králíků


E-mailPřipuštění a porod mláďat králíků

Králice Novoélandský bílý Nb si připravuje hnízdo Jako chovatelé výstavních králíků musíme plánovat mláďata někdy na začátek roku. Nejlépe na leden. Zimní mláďata jsou obyčejně lepší. Mají lepší kvalitu srsti, kratší uši a mnohem lepší vitalitu, než mláďata narozena v parných letních vedrech. Asi největší výhodou je to, že lednová mláďata jsou prakticky v bezpečí před myxomatózou. Myxomatózu totiž přenáší bodavý hmyz a ten nemůže asi tak do dubna "přenášet", protože nelétá. A když na jaře začne, tak už máme mláďata dávno naočkovaná a tedy v bezpečí.

Začátek reprodukčního cyklu je připuštění. Králici připouštíme do kotce k samci. Nikdy ne naopak. U temperamentnějších králic by mohlo dojít k vážnému pokousání samce.
Když jde vše dobře, tak to probíhá asi takto. Králice se zastaví a přizvedne záď. Samec na ni naskočí a dochází k penetraci, což také signalizuje odskočení králice a pád samce na bok, či záda. Někdy však ale může nastat případ, že králice neustále sedí, nebo utíká a samce nepřijme. Potom pomáhá králici na pár dní držet na dietě (seno, voda). Nebo přehodit králici do kotce samce. Za několik dní začne prohrabovat podestýlku, což je znamením, že můžeme začít s dalším pokusem připuštění.

Jestli je králice březí, se poznává kontrolním připuštěním asi za deset dní po posledním připouštění. Jestli králice březí není, tak obyčejně samce přijme a jestliže je, tak samce s vrčením a surovostí odhání (musí být neustále pod dohledem, abychom zamezili opětnému připuštění nebo pokousání samce). Já tuto metodu nerad používám, protože králice může zabřeznout podruhé. To většinou vede k úmrtí mláďat a někdy i králice. To, že králice není březí můžeme také poznat podle toho, že si králice začne připravovat hnízdo neobvykle brzy. Někdy v rozmezí 8 - 14 dní po připuštění. Tehdy můžeme většinou přikročit k novému připuštění.

Hnízdo králíků Novozélandský bílý Nb, stáří asi 7 dní Když vše probíhá standardně, tak si králice začne asi 2-3 dny před porodem chystat hnízdo. Prohrabává podestýlku a začíná s nošením sena a slámy do hnízda. Před porodem do něj ještě natrhá chlupy. Porod přichází (podle počtu mláďat) v rozmezí 29 - 32 dní březosti a většinou nastává v nočních hodinách. Netrvá déle než čtvrt hodiny. Porod mláďat si musíme velice dobře ohlídat a včas napravit chyby. Může se stát, že mláďata zůstanou mimo hnízdo. Hlavně v zimních měsících velice brzo prochladnou a ráno při krmení jsou již mrtvá. Právě zde je jediná možnost jak při porodu můžeme pomoci. Mláďata opatrně přeneseme zpět do hnízda a pečlivě zakryjeme srstí.

Králice jednou denně (ráno, nebo večer) mláďata nakojí. Desátého dne již začínají vidět, a podle toho jak je králice mléčná, vylézat z hnízda za potravou. Mláďata, se kterými počítám na výstavu, nechávám u králice co nejdéle. Třeba až do čtyř měsíců (u Belgičáků, kteří dospívají až někdy v deseti měsících, ještě déle). V deseti týdnech nezapomeneme mláďata naočkovat. Já používám vakcinu Pestorin mormyx. Je to vakcina proti moru a myxomatoze králíků. Dále králíky přihlásit k registraci, otetovat a můžou na výstavu ...Králíci
Králíkářská genetika 14.02.2012
Připuštění králice a porod mláďat 10.09.2010
Tetování králíků a tetovací kleště 08.09.2010
Jak vybrat a koupit králíka 08.09.2010
Registrace a doklady králíka 08.09.2010, 01.10.2011

Líheň
Jednoduchý termostat s NTC termistorem 01.01.2012"Postupy a návody uvedené na tomto webu používám, nebo jsem dříve v praxi používal. V žádném případě je nikomu nevnucuji a tedy nenesu žádnou odpovědnost za jejich špatnou aplikaci.
V případě, že máte na konkrétní věci odlišný názor či jinou zkušenost, popřípadě nápad co na tento web přidat, tak mě můžete kontaktovat přes e-mail."
   c 2010 veškerá práva vyhrazena
Stránky ZO ČSCH Sázava | Stránky KCHKMP

Poslední změna: 10.09.2010